Folklórom sa začnú ôsme Dni slovenskej kultúry v Luhačoviciach

Dni slovenskej kultúry v Luhačoviciach 2019

Tradičné Dni slovenskej kultúry v Luhačoviciach otvoria vo štvrtok 3. septembra kolonádnym koncertom folklórneho súboru Karpaty. Na Kúpeľnom námestí sa bratislavský umelecký kolektív predstaví v kompletnom zložení a tak domáci aj návštevníci mesta uvidia ukážky folklóru z rôznych častí Slovenska v podaní jeho hudobnej, speváckej a tanečnej zložky. Nad ôsmym ročníkom podujatia prevzali záštitu veľvyslanci oboch krajín: slovenský Peter Weiss v Českej republike a český Tomáš Tupý na Slovensku.     

Z vystúpenia slovenského folklórneho súboru Karpaty, Folklor bez hranic Ostrava 2016

V trojdňovom programe môžu záujemcovia v Mestskom dome kultúry Elektra vidieť nedávno premiérovaný film Meky. Je portrétnym dokumentom známeho slovenského speváka Miroslava Žbirku, ktorý dlhší čas žije s rodinou v Prahe. Mladý český režisér Šimon Šafránek ho nakrútil s využitím archívnych dokumentov za 40 rokov hudobnej činnosti bratislavského rodáka. Tento rok sú plánované dva koncerty. Pezinská kapela Funnny Fellows starými swingovými melódiami a vlastnými veselými pesničkami i vtipným úvodným slovom sa postará o dobrú náladu na Kúpeľnom námestí. Na druhom koncerte v Kúpeľnom divadle Marco Čaňo & Cover Paradise v originálnom inštrumentálnom prevedení zahrá hity Michaela Jacksona, Ariany Grande, Davida Guetta, Eda Sheerana a dalších interpretov.     

Marco Čaňo & Cover Paradise

V rovnakom priestore bude znieť hudba aj počas divadelného predstavenia Podfuk, ktorú špeciálne pre túto inscenáciu zložili členovia skupín Hex a Le Payaco. Hudobná komédia bizarnými situáciami odhaľuje nedostatky ľudských charakterov a bravúrne kľučkovanie lásky medzi pravdou a klamstvom, strachom a odvahou, zradou a odpustením. Banálnym klamstvom unudená domáca panička príde o svojho milovaného manžela a za pomoci vynaliezavých priateľov rozohrá hru na jeho opätovné získanie. Dobre myslený podvodík sa mení v gordický uzol konšpiračných klamstiev, ktorý dokáže rozuzliť len ťažko vysloviteľná pravda a neutíchajúca láska. Marek Majeský, Andrea Kvašňovská, Maríán Labuda mladší, Dagmara Brukamyrová, Dorota Letenajová/Andrea Kulasová a hrajúci režisér Nikita Slovák na javisku presvedčia o tom, čo je v živote dôležité.  

Hudobná komédia Podfuk

Nebude chýbať ani spoznávanie vzácnych historických objektov. Jurkovičov dom a ďalšie originálne storočné stavby spoznajú záujemcovia na komentovanej prehliadke Luhačovice a odkaz Dušana Jurkoviča. Významný slovenský architekt ich zanechal najviac práve v tomto moravskom kúpeľnom meste.  

Hotel Jurkovičův dům (Česko Luhačovice) - Booking.com
Jurkovičov dom Luhačovice

Viac na : https://www.lazneluhacovice.cz/

rNUlife.sk / Pavol Erdziak

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.