SNG | Výstava LV100. Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia už len do 16. augusta!

V roku 2020 si slovenské profesionálne divadlo pripomína 100 rokov od svojho vzniku. Slovenská národná galéria pri tejto príležitosti pripravila výstavu k stému výročiu narodenia profesora Ladislava Vychodila (1920 – 2005), jedného z najvýznamnejších českých a slovenských scénografov 20. storočia. Vplyv tohto výtvarníka bol určujúci nielen pre vývoj slovenskej scénografie druhej polovice 20. storočia, ale aj pre Vysokú školu múzických umení v Bratislave, kde sa podieľal na založení samostatnej katedry scénografie a kde vychoval niekoľko generácií scénografov.

Ladislav Vychodil formoval scénografiu takmer šesť dekád a scénické návrhy vytvoril k vyše piatim stovkám inscenácií doma aj v zahraničí. Posledné z nich mali diváci možnosť vidieť pred dvadsiatimi rokmi priamo v divadlách, a aj preto táto výstava predstavuje autorovu tvorbu v galerijnom kontexte. Zameriava sa na výtvarné princípy Vychodilovej scénografie a mapuje najmä to, ako o scénografii rozmýšľal v rôznych obdobiach jeho tvorby. Osobitný priestor je venovaný aj Vychodilovej „budovateľskej“ úlohe a jeho pôsobeniu v divadelných dielňach Slovenského národného divadla, pri zrode ktorých stál.

Výstava LV100. Ladislav Vychodil a scéna 20. storočia venovaná jednému z najvýznamnejších slovenských scénografov 20. storočia potrvá už len niekoľko dní.  Zároveň SNG pozýva na finisáž výstavy, ktorá sa uskutoční v nedeľu 16. augusta o 17.00 v priestoroch výstavy na 2. poschodí Esterházyho paláca v Bratislave so záverečným slovom kurátorky Zuzany Kobliškovej a architekta výstavy Mojmíra Vychodila. Výstava bude v deň finisáže otvorená do 20.00.

Udalosť nájdete aj na webe SNG či na Facebooku

rNUlife.sk / Klára Hudáková, PR SNG
Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.