Celkom iný festival: YouTopia v Trnave ponúkne pestré spojenie koncertov a videa

Po zrušení najväčších letných festivalov môže mnohých našincov potešiť správa, že v Trnave sa koncom augusta chystá netradičný festival. Pod názvom YouTopia sa skrýva spojenie koncertov a rôznych foriem vizuálneho rozprávania, ktoré hudbu sprevádza. Dvojdňový festival YouTopia sa uskutoční 21. a 22. augusta v Trnave. Hlavný program bude situovaný najmä do kultúrneho centra Malý Berlín (Štefánikova 4) a voľne prístupnú sekciu návštevníci nájdu na vonkajšom Nádvorí.

Festival vznikol len vlani a koná sa v trnavskom kultúrnom centre Malý Berlín a širšom areáli Nádvoria, výnimočného nového verejného priestoru v historickom jadre Trnavy.

"Platforma YouTube je dnes primárnym prostriedkom na publikovanie a sledovanie hudobných videoklipov. Pre mňa je to zároveň veľmi špecifické miesto, svet s vlastnými pravidlami, obyvateľmi a kultúrou. Okrem oficiálnych videoklipov používatelia YouTube vytvárajú množstvo vlastných, fanúšikovských videoklipov, čo len dokazuje, že ľudia majú radi spojenie obľúbenej hudby s vizuálom. Je to taká svojská utópia," vysvetľuje pôvod názvu dramaturg festivalu Juraj Kovalčík.

Festival YouTopia pozýva fanúšikov užiť si skvelú hudbu a tie najlepšie videoklipy poriadne na veľkom plátne, no to nie je ani zďaleka jediná programová línia festivalu. Už prvý ročník sa snažil ponúknuť medzinárodný koncertný program, no tohtoročný lineup sa kvôli pandémii koronavírusu prirodzene orientuje najmä na domácu hudobnú scénu. Medzi koncertmi nájdete producenta Lukáša Zdurienčíka, ktorý vystupuje pod názvom Blame Your Genes, netradičný česko-slovenský projekt klipers či multitalentovaného Andreja Danócziho.

Najväčším lákadlom bude zaiste česká kapela Zrní, ktorá predstaví album Hrdina počítačový hry jde do světa z roku 2011, ale zahrá aj skladby z nedávno vydanej novinky Nebeský klid. Popri koncerte si budú návštevníci môcť vychutnať nielen osvedčenú kapelu, ale aj synchronizované premietanie hry, ktorú na motívy spomínaného albumu vytvoril jej slovenský fanúšik Dalibor Bartoš.

Na festivale môžete okrem premietania zaujímavých výberov videoklipov vidieť aj filmovú spomienku na česko-slovenského režiséra Jána Roháča, priekopníka hudobných filmov. Najväčšou novinkou druhého ročníka je Súťaž slovenských videoklipov, ktorá vyvrcholí ocenením odovzdaným počas festivalu.

Celý program a permanentky v cene 5 eur sú dostupné na stránke www.youtopia.sk / Facebook event.

rNUlife.sk / Juraj Kovalčík, organizátor

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.