Vyjadrenie: Európske zdravotníctvo o dopadoch pandémie COVID-19

Ministri zdravotníctva EÚ sa vo štvrtok (16. júla) spojili prostredníctvom videokonferencie, aby prediskutovali dopad pandémie COVID-19 a hľadali spoločné riešenia počas nemeckého predsedníctva Rady EÚ. Videokonferencia ministrov zdravotníctva EÚ nahradila Neformálnu radu ministrov zdravotníctva, ktorá sa mala pôvodne uskutočniť v Bonne.

Nemecká vláda chce zakázať konverznú terapiu homosexuálov, každý ...
nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn /SITA/

Konferenciu viedol minister zdravotníctva Jens Spahn za účasti podpredsedu EK pre európsky spôsob života Margaritisa Schinasa a komisárky pre zdravie Stelly Kyriakides. Slovensko na videokonferencii zastupoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Ministri diskutovali aj o posilnení mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), keďže jeho posilnenie je vzhľadom na súčasnú pandémiu a budúce zdravotné krízy nevyhnutnosťou.

Koronavírus vo svete: Nakazilo sa vyše 13 miliónov ľudí, WHO varuje pred zhoršením. / 14.7.2020 /

Zástupcovia rezortov prebrali aj tému týkajúcu sa dostupnosti liekov, nakoľko výroba účinných látok pre základné lieky sa čoraz viac sústreďuje mimo EÚ do tretích krajín a v niektorých prípadoch sa obmedzuje len na niekoľko málo výrobných miest. Ministri preto diskutovali aj o tom, ako by mohla EÚ posilniť svoju suverenitu v oblasti dostatku medicínskych produktov aj prostredníctvom Farmastratégie, ktorú momentálne pripravuje Európska komisia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zdôraznil, že akékoľvek stimuly pre farmapriemysel musia na jednej strane odrážať potreby trhu, na strane druhej ale musia byť plne prínosné pre pacientov. Privítal Farma stratégiu pripravovanú Európskou komisiou a trval na tom, aby táto farma stratégia zahŕňala dlhodobé riešenia problémov v dodávateľskom reťazci spojené s výrobou účinných látok, ako aj spravodlivú distribúciu vakcín, pričom všetky navrhované aktivity musia rešpektovať národné kompetencie členských štátov. Ak budú podľa Mareka Krajčího členské štáty konať spoločne, bude sa dať lepšie zabrániť nedostatkom medicínskych produktov. Práve z tohto dôvodu potrebujeme lepší dialóg so zúčastnenými stranami a pravidelné mapovanie situácie zo strany Európskej liekovej agentúry aj národných liekových agentúr.

TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

EÚ v boji proti koronavírusu, viac info na :

https://ec.europa.eu/slovakia/news/najnovsie_spravy_o_opatrenia_eu_v_suvislosti_s_covid-19_sk

Bratislava | Informácie a odporúčania k novému koronavírusu a ...

/rNL/


Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.