Svet sa lúči s Christom - legendou konceptuálneho umenia - víta ho však na filmovom plátne

Christo - legenda konceptuálneho umenia – zomrel 31. mája 2020 a ani nie mesiac po tom prichádza filmová spoločnosť Filmtopia s dokumentom CHRISTO: Chôdza po vode. Ide o jedinečný, absolútne otvorený pohľad do tvorivej dielne muža, ktorého pôsobivé konceptuálne inštalácie menili tvár ikonických miest po celom svete. Preslávil sa najmä balením monumentov – prírodných objektov a budov - do látok a plastov. Slovenská premiéra filmu režiséra Andreja Paunova sa uskutoční dnes, 25. júna 2020, od tohto termínu si diváci budú môcť pozrieť pôsobivý dokument v kine na plátne, aj doma, online.

Tento architekt a umelec pochádzal pôvodne z Bulharska, celým menom Christo Javačev, v roku 1956 videl v Prahe Stalinov pomník zahalený plachtami (po Chruščovovom odhalení kultu osobnosti), čím mohol byť inšpirovaný ku svojej neskoršej tvorbe. V roku 1957 emigroval do Viedne. Rok na to sa usadil v Paríži, kde sa spoznal aj so svojou budúcou manželkou, umelkyňou Jeanne-Claude, až napokon sa obaja natrvalo presídlili do New Yorku, kde aj obaja zomreli.

Christo žil svoj život naplno, nielenže si vysníval to, čo sa zdalo nemožné, ale to aj realizoval,“ tak znelo vyhlásenie na jeho oficiálnom profile na Facebooku v posledný májový deň.

Christo exhibitions: Berlin to open, Paris postpones | Arts | DW ...

Dokument Andreja Paunova je pohľadom za kulisy tejto legendy, biografickým portrétom i zábavnou poklonou mužovi, ktorého tvrdohlavosť nerešpektuje žiadne hranice. Film vstúpi do slovenských a českých kín naraz – 25. júna 2020 – od tohto dňa bude k dispozícii aj online, na stránke filmovej distribučnej spoločnosti Filmtopia:

https://vimeo.com/user53462969/vod_pages

Christo je legendou konceptuálneho umenia, muž, pre ktorého nebol žiaden nápad nerealizovateľný a žiadne dimenzie príliš megalomanské. Slávne svetové monumenty zahalil a umožnil nám uvidieť ich v inom kontexte. Všetky tieto inštalácie realizoval so Jean-Claude, svojou umeleckou partnerkou a manželkou. Jej smrť v roku 2009 bola pre Christa tak bolestivou, že sa rozhodol prerušiť svoju umeleckú činnosť. Nákladný projekt Plávajúce móla bol v roku 2016 jeho neľahkým návratom späť.

Ako uvádza vo svojom texte Jana Močková z Denníka N: „„Krása, veda a umenie vždy zvíťazia,“ napísal Christo v liste v roku 1958 a nič nevystihuje povahu jeho celoživotnej práce viac.“

Zomrel svetoznámy umelecký balič Christo

Christo, ktorý sa narodil 13. júna 1935 v Bulharsku, ako Christo Vladimirov Javacheff, žil v Rakúsku, Švajčiarsku a neskôr sa presťahoval do Francúzska. Navštívil aj Prahu, na konci roku 1956 mal možnosť vidieť po prvý raz, v tamojšej Národnej galérii, obrazy moderných európskych maliarov. Pracoval so svojou manželkou Jeanne-Claude Denat de Guillebon, ktorú stretol v roku 1958 v Paríži.

Christo and Jeanne-Claude | Biography, Art, & Facts | Britannica

CHRISTO: Chôdza po vode: http://www.filmtopia.sk/filmy/46/17/christo-chodza-po-vode/

Christo: Bulgarian-born artist who famously wrapped landmarks dies ...

rNUlife.sk / Zuzana Golianová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.