Hudobné ceny Anděl ovládol Vladimír Mišík, bodovala aj skupina Nocadeň, porotu ohúrili s albumom Auróra

Galavečer 29. ročníka odovzdávania výročných cien Anděl 2019 Českej hudobnej akadémie sa mal pôvodne konať 31. marca v pražskej hale O2 universum za prítomnosti nominovaných hudobníkov, hudobných hostí aj divákov. Stále aktuálne protipandemické opatrenia si však vyžiadali nielen posun termínu o takmer tri mesiace, ale aj netradičný spôsob dramaturgie programu, ktorý mohli diváci sledovať na obrazovkách Českej televízie na programe ČT1. Jednotlivé vystúpenia ocenených či nominovaných hudobníkov a odovzdávanie sošiek sa nakrúcalo samostatne.

Vladimír Mišík, Anděl 2019
 Vladimír Mišík, Foto: František Ortmann / Ceny Anděl 2019

Hudobník, spevák a gitarista Vladimír Mišík ovládol v sobotu večer 29. ročník odovzdávania výročných cien Českej hudobnej akadémie Anděl Coca-Cola za rok 2019. Jeho album Jednou tě potkám uspel vo všetkých šiestich nominovaných kategóriách, informovala na svojom webe Česká televízia.

Zakladateľ rockovej skupiny Etc… vydal sólovú nahrávku po viac ako 40 rokoch. Stal sa najlepším sólovým interpretom roka 2019, nakrútil najlepší videoklip k piesni Jednou, ktorá je zároveň skladbou roka na najlepšom albume. Navyše podľa poroty vlani najviac vynikol medzi folkovými umelcami i rockermi.

Sólovou interpretkou roka sa vďaka nadžánrovému pesničkárskemu počinu, albumu Sně, stala pianistka a skladateľka Beata Hlavenková.

Kapela Mirai zvíťazila v kategórii skupina roka za album Arigatou. V poradí druhý štúdiový album kapela vydala minulú jeseň. Arigató v japončine znamená ďakujem a Arigató je aj názov druhej štúdiovky tejto populárnej českej formácie. Prichádzajú s ním po dvoch rokoch od vydania debutovej platne s názvom Konnichiwa.

Anděla v kategórii rap dostal Hugo Toxxx, ktorého sólový album 1000 už predtým získal niekoľko cien. Vlastným menom Jan Daněk, sa narodil v roku 1982 v Prahe. Je úspešný český rapper, bývalý člen labelu Bigg Boss a zakladatel labelu Hypno 808.

Kategóriu vyhradenú alternatíve a elektronike ovládlo mnohopočetné zoskupenie Zvíře jménem Podzim pod vedením Jakuba Königa s projektom Září, ktoré sa tiež stalo objavom roka.

V kategórii džez a blues zvíťazilo česko-slovenské zoskupenie Vertigo, ktoré vlani na jeseň vydalo svoj siedmy album Daleko.

Novinkou sa stala kategória Slovenský album roku. Najlepší album vlani podľa názoru českých akademikov nahrala kapela Nocadeň a volá sa Auróra. Rasťo a Robo Kopinovci, ktorí sa v nominácii danej kategórie ocitli spolu so Simou Martausovou (Len tak sa stíšim) a Mariánom Čekovským (Best On), dostali svoju sošku na slovensko-českých hraniciach. "Odovzdanie ocenenia prebehlo symbolicky na hraničnom priechode Moravské Lieskové, takže sme to mali o trocha bližšie, ako do Prahy," približuje frontman u nás dobre známej a úspešnej súrodeneckej kapely Rasťo Kopina.

Kahánek, Symphoniker Bamberger, Hrůša
Ocenenie pre Iva Kahánka a Bamberských symfonikov pod taktovkou Jakuba Hrůšu, Foto: František Ortmann / Ceny Anděl 2019

V kategórii klasika bola ocenená nahrávka klavírnych koncertov Dvořáka a Martinů v interpretácii pianistu Iva Kahánka a Bamberských symfonikov pod taktovkou Jakuba Hrůšu.

Jiří Černý, Anděl 2019
Jiří Černý, Foto: František Ortmann / Ceny Anděl 2019

Do Siene slávy bol ako prvý nehudobník v histórii cien uvedený hudobný publicista Jiří Černý. Akadémia jeho zaradenie zdôvodnila tým, že bez jeho práce by sme hudbe rozumeli oveľa menej.

Hudobné ceny Anděl 2019 mali byť vyhlásené 31. marca 2020 v pražskej hale O2 Universum. V sobotu išlo o historicky prvé vyhlasovanie bez slávnostného ceremoniálu. Hostia sa však do galavečera vysielaného stanicou ČT1 a uvádzaného Ewou Farnou zapojili aspoň "na diaľku". Svoje vystúpenie nakrútili vopred na nezvyklých miestach, ktoré symbolizovali obmedzenia kultúry v čase pandémie, napríklad vo vypustenom bazéne, na opustenom futbalovom štadióne alebo prázdnom letisku. Sošky doniesli odovzdávajúci zo šoubiznisu víťazom už pred sobotňajším programom, no usporiadatelia ubezpečili, že moment prekvapenia bol zachovaný ako pri priamom prenose.

rNUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.