AVON Foundation for Women venuje 1 milión dolárov na boj proti domácemu násiliu

AVON Foundation for Women oznámila, že celosvetovo venuje 1 milión dolárov 50-tim organizáciám venujúcim sa problematike domáceho násilia. Program núdzového grantu bol predstavený s uvedením AVON kampane #IsolatedNotAlone ako reakcia na nárast prípadov domáceho násilia dôsledkom domácej izolácie.

Financovanie poskytne kľúčovú pomoc viac ako 250,000 ženám a deťom, ktorí sú vystavení zvýšenej hrozbe domáceho násilia. Grant bude rozdelený do 37 krajín sveta vrátane Slovenska, Českej republiky, ale aj Brazílie, Mexika, Indie, Filipín, Nemecka a Spojeného kráľovstva.

Milión dolárov vyčlenených zo zdrojov AVON Foundation bude slúžiť na podporu žien po celom svete a je v súlade s AVON kampaňou zameranou na riešenie krízy vzrastajúceho domáceho násilia zapríčineného pandémiou COVID-19. Príkladmi okamžitého využitia prostriedkov sú:

Spojenom kráľovstve, nezisková organizácia Women´s Aid využije 50,000 dolárov na zriadenie online pomoci, vrátane Live Chat linky, vytvorenie podpornej skupiny pre obete domáceho násilia a prípravu informačných materiálov, vďaka čomu dokáže pomôcť približne 8,000 ženám.

Mexiku, krajine s najvyšším percentom domáceho násilia, organizácia National Shelter Network vďaka finančným zdrojom okamžite zabezpečí úkryt a ochranu pred agresorom pre 3,000 žien a detí.

V Indii, Asociácia Family Planning obdrží 40,000 dolárov, ktoré im umožnia poskytovať základné služby vo vidieckych komunitách po celej krajine vrátane poradenstva pre ženy a deti postihnuté domácim násilím.

Na Slovensku AVON Foundation podporí sumou 8,000 dolárov Alianciu žien – Cesta späť. Tá sa dlhodobo venuje ochrane ľudských práv žien, najmä ich najhoršiemu porušovaniu – násiliu na ženách zo strany intímneho partnera. Je v tejto oblasti najstaršou organizáciou na Slovensku. Za 25 rokov práce uskutočnila množstvo prevenčných, vzdelávacích, právnických a analytických projektov. Celý čas sa však venuje priamej pomoci ženám zažívajúcim násilie, poradenstvu a podpore (advocacy). Má za sebou projekty ako zmena legislatívy (2002), preloženie veľkých Štandardov rady Európy, mnoho kampaní, vytvorení aj prekladov dôležitých odborných textov. Linka (hotline) funguje 24/7 a preto aj v súčasnosti, kedy koronavírus skomplikoval prístup týraných žien k pomoci, organizácia sleduje trend narastania počtu obetí. Táto tendencia je viditeľná celosvetovo, o čom vypovedajú organizácie v celej Európe a s tými,  ktoré sú rovnako ako Aliancia žien aj členkami WAVE (Women Against Violence Europe), si navzájom vymieňajú skúsenosti a cenné rady. Počet telefonátov počas akútnej časti koronakrízy dramaticky klesol, čo dáva tušiť, že ženy nemajú možnosť telefonovať a volať o pomoc, nakoľko násilník je v dôsledku karantény neustále prítomný, a súčasne je to aj jasným indikátorom, že sa násilie zvýšilo. Aliancia žien preto hľadá nové efektívne spôsoby komunikácie so ženami zažívajúcimi násilie a komunikuje s nimi prostredníctvom ich priateľov, susedov a známych.

„Aliancia žien ďakuje AVONu, za finančný príspevok, ďakujeme, že AVON „pomáha pomáhať“. Peniaze  použijeme na angažovanie viacerých odborníčok na linky pomoci, ktorá je ženám nepretržite k dispozícii, vytvoríme aj písomné informácie ako postupovať v čase karantény, resp. post-karanténnom období,“ uviedla Katarína Farkašová, riaditeľka Aliancie žien Slovenska.

Spoločnosť AVON Slovensko sa rozhodla pomôcť aj materiálne a do troch krízových centier – Brána do života, MyMamy a Aliancia žien-Cesta späť v Trnave, venuje balíčky hygienických potrieb.

Okrem grantu, AVON spoločne so svojimi sesterskými spoločnosťami Aesop, The Body Shop a Natura vyzýva vlády na celom svete, aby venovali zvýšenú pozornosť problematike domáceho násilia a aby zabezpečili finančné zdroje pre fungovanie služieb poskytujúcich pomoc ženám a deťom vystavených domácemu násiliu. Aliancia týchto spoločností, vďaka svojmu globálnemu dosahu na 200 miliónov zákazníkov v 110 krajinách sveta, vyzýva ľudí, aby túto kampaň podporili.

Natalie Deacon, Prezidentka AVON Foundation for Women hovorí: „AVON podporuje ženy už viac ako 130 rokov a naša pomoc je teraz potrebná viac ako inokedy predtým. Prostredníctvom financovania z AVON Foundation dokážeme pomôcť významne zmeniť životy ohrozených žien a detí na celom svete, ktoré naliehavo potrebujú ochranu pred domácim násilím. AVON už 15 rokov podporuje mimovládne organizácie bojujúce proti rodovo podmienenému násiliu a situácia nebola nikdy tak akútna. Sme hrdí na to, že môžeme prispieť a podporiť kampaň #IsolatedNotAlone, ktorá reaguje na prudký nárast násilia v dôsledku pandémie koronavírusu.“

Celosvetovo, bude AVON spolu so svojimi zamestnancami a partnermi pomáhať ženám a deťom, ktoré zažívajú domáce násilie, a to prostredníctvom poskytovania informácií o možnostiach pomoci a prísunom základných hygienických a kozmetických výrobkov.

Redakciu NUlife.sk informovala Jana Gregušová, skpr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.