RADIOACTIVE: Snímka o žene, ktorá navždy zmenila tvár vedy v kinách od 19. marca

“Bola ako jej rádium - výstredný a pozoruhodný element, ktorý sa nespráva tak, ako by sa mal.” Marie Curie: Priekopník. Génius. Rebel.

RADIOACTIVE, to je príbeh ženy, ktorá sa rozhodla žiť svoj život pre lásku, materstvo i vedu zároveň a z ničoho nepoľavila. Neuveriteľný, no skutočný príbeh ženy, matky, manželky a vedkyne Marie Curie-Sklodowskej, ktorá svojím prelomovým objavom rádioaktivity raz a navždy zmenila svet vedy. Je podivuhodné, že film o tejto osobnosti nevznikol a neprišiel na plátna kín už dávno. Tak či onak, každopádne je najvyšší čas, že sa tak konečne stalo…

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt film radioactive

Rozhodli sme sa, že tento film nakrútime so ženskou režisérkou.  Boli sme si vedomí aktuálneho nárastu témy feminizmu v spoločnosti a my sme mali v rukách námet na film o veľmi silnej, nekompromisnej žene, ktorá uspela napriek veľkej presile," hovorí producent snímky Paul Webster. Ako dodáva, časom postupne začal vidieť paralely v životoch režisérky filmu Marjane Satrapi a Marie Curie. “Ako v žene, ktorá taktiež prišla z inej krajiny a skončila v Paríži, príbeh v Marjane silno zarezonoval," hovorí Paul. "Spriaznila sa s Marie, ktorá prišla do Paríža z Poľska ako Maria Skłodowska a znovuobjavila tam samu seba ako Marie Curie. Okrem toho majú obe tiež spoločné to, že sa nedefinujú na základe pohlavia. Marie Curie nikdy nedefinovala samu seba ako úspešnú ženu. Definovala sa ako úspešnú vedkyňu. Pohlavie pre ňu bolo irelevantné a ja si myslím, že Marjane má veľmi podobný mindset."

Snímka RADIOACTIVE je filmovou cestou naprieč nesmrteľným dedičstvom Marie Curie od 70. rokov 20. storočia až po súčasnosť, stvárňujúc jej vášnivé vzťahy, prelomové vedecné objavy a následky, ktoré prišli po nich.

Potrebovala som herečku, ktorá bude odovzdaná úlohe a brilantná, a to som presne našla v Rosamund Pike," hovorí režisérka Marjane Satrapi. “Videla som Rosamund prichádzať na lokáciu ako Rosamund a o hodinu neskôr, keď vchádzala na pľac, som si myslela, že “zjedla Marie”, zrazu v nej neostal ani kúsok z Rosamund! V rámci prípravy na rolu si naštudovala vedecké fakty do takej miery, že ma dokázala opraviť, ak som sa mýlila. Bola neuveriteľná. Nech ju vychválim akokoľvek, nebude to dostatočné.”

"Keď Marie prišla do Paríža a zapísala sa na Sorbonne, bola jednou z iba 23 žien na vedeckej fakulte medzi 4,000 študentmi. V tom čase bolo vo Francúzsku slovo “étudiante” (ženská verzia slova študent) používané iba na opis priateľky študenta-muža; slovo pre študentky ženského pohlavia neexistovalo,” opisuje Rosamund podmienky, v ktorých sa zrodil jeden z najsilnejších príbehov v histórii vedy. “Marie napriek tomu excelovala a stala sa najlepšou spomedzi svojich spolužiakov. Bola absolútne sústredená a odovzdaná. Jediné, čo ju zaujímalo, bola veda. Jej objav rádioaktivity sa napokon stal jediným prelomovým vedeckým objavom 20. storočia,” hovorí Rosamund Pike, ktorá sa prihlásila na vedecké hodiny, aby plne porozumela postave, ktorú mala stvárniť. “Nemohla som ísť do tejto role, kým som úplne nepochopila scenár," vysvetľuje. "Potrebovala som Marie spoznať a tak som si čítala stále viac a viac kníh o nej, až som ju začala zbožňovať. Obdivujem jej slobodného ducha, silu vzoprieť sa očakávaniam iných a to, ako oddane si išla za svojím…"

Marie Curie-Sklodowska sa narodila vo Varšave, v Poľsku, no jej túžba po vyššom vedeckom vzdelaní ju priviedla až do Francúzska, kde získala doktorát na prestížnej parížskej Sorbonne a našla tiež svoju životnú lásku, fyzika Pierra Curie. Po svadbe vychovali dve dcéry a ruka v ruke definitívne zmenili tvár vedy objavom rádioaktivity a dvoch nových prvkov - rádia a polónia. V roku 1903 manželia spoločne získali Nobelovu cenu za fyziku, a Marie sa tak stala prvou ženskou držiteľkou Nobelovej ceny v histórii.

Verejnosť sa spočiatku mylne domnievala, že Marie bola iba Pierrovou laborátornou asistentkou. Jej meno bolo dokonca pôvodne vynechané z nominácie na Nobelovu cenu za ich spoločnú prácu. Pierre, však trval na tom, aby jej právom pripísali zásluhy, ktoré jej patria. Spolupráca s manželom pomohla Márii vybudovať si vlastné meno v ére, kedy zásluhy žien boli schovávané v poznámkach pod čiarou.

Po smrti milovaného Pierra Marie svoj život naplno oddáva vede. Popri výchove dcér vedie katedru, prednáša, publikuje. Má podlomené zdravie, popálené ruky od neustálej práce s rádioaktívnymi materiálmi. Jej únikom i útočiskom sa stáva výskum v laboratóriu, ktorý jej v roku 1911 prináša druhú Nobelovu cenu, tentokrát za chémiu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt film radioactive

Marie Curie-Sklodowska objavila rádium, ktoré malo liečiť a slúžiť ľudstvu. Práve ľudstvo, však, ako sa to v histórii stáva, tento geniálny objav zneužilo. Chvalabohu, Marie Curie sa Hirošimy a Černobyľu nedožila... Marie Curie zomrela v roku 1934 vo veku 67 rokov na následky dlhodobého vystavenia žiareniu. Jedna z jej dcér, vedkyňa Irene Curie sa vďaka rozhodnutiu kráčať v matkiných šľapajach stala taktiež držiteľkou Nobelovej ceny.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt film radioactive

Životopisná historická dráma Radioactive vznikla v britsko-maďarskej koprodukcii. Zaujímavosťou je, že scenár filmu bol adaptovaný z grafického románu Lauren Rednissovej „Radioactive: Marie & Pierre Curie: Tale of Love and Fallout“. Réžie snímky sa ujala francúzska filmárka s iránskymi koreňmi Marjane Satrapi (PERSEPOLIS, THE VOICES). Producentmi filmu sú Paul Webster (ATONEMENT, EASTERN PROMISES, SALMON FISHING IN THE YEMEN), Tim Bevan a Eric Fellner (THE DARKEST HOUR, LES MISERABLES, THE DANISH GIRL, THE THEORY OF EVERYTHING, RUSH). Film bol nakrúcaný v Maďarsku a v Španielsku. Na plátna slovenských kín ho prinesie 19. marca distribučná spoločnosť Magic Box.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt film radioactive

Fakty o Marie Curie

 • Narodená v roku 1867 v poľskej Varšave
 • Objavila dva chemické prvky - polónium a rádium
 • Definovala teóriu rádioaktivity (1898)
 • Získala Nobelovu cenu za fyziku (1903) a za chémiu (1911)
 • Prvok Polónium pomenovala po svojej rodnej krajine, Poľsku.
 • Prvok Rádium pomenovala po latinskom slove pre lúč (Ray)

Stala sa…

 • Prvou ženou vo Francúzsku, ktorá získala doktorát vo fyzike
 • Prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu
 • Prvou osobnosťou, ktorá získala druhú Nobelovu cenu
 • Jedinou osobnosťou, ktorá získala Nobelovu cenu v dvoch odlišných vedných odboroch
 • Prvou ženou medzi profesormi Parížskej univerzity
 • Prvou ženou pochovanou pre svoje zásluhy v slávnom parížskom monumente Panteón, hrobke slávnych osobností
 • Najvplyvnejšou ženou v dejinách ľudstva (podľa ankety BBC z roku 2018)
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt film radioactive

Originálny názov: RADIOACTIVE
Produkcia: V.Británia/Maďarsko
Formát: Dolby Digital, 2D digital,
Jazyková úprava: slovenské titulky
Žáner: životopisný
Zvuk: 5.1
Minutáž: 103min
Prístupnosť: MP/12
Scenár: Jack Thorne, podľa grafickej predlohy Laureen Rednissovej
Réžia: Marjane Satrapi
Hudba: Jevgenij Galperin,  Sacha Galperine
Hrajú: Rosamund Pike (nonimovaná na Oscara a na Cenu BAFTA), Sam Riley, Anya Taylor-Joy , Aneurin Barnard, Cara Bossom a iní..

Redakciu NUlife.sk informovala Adriána Čahojová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.