Film Sviňa prelomil rekord najlepšieho víkendu v návštevnosti pre slovenský film

Historicky najúspešnejší otvárací víkend v slovenskej kinematografii má za sebou film Sviňa, ktorý od štvrtka do nedele, 6. až 9. februára, videlo v kinách rekordných 98 056 tisíc divákov.

Aktuálny politický thriller Mariany Čengel Solčanskej a Rudolfa Biermanna nakrútený podľa bestselleru Arpáda Soltésza tak z trónu zosadil doteraz najúspešnejšiu slovenskú snímku Trhlina, na ktorú bolo počas prvého víkendu zvedavých 83 266 divákov. Sviňa sa tak zaradila celkovo na 4. miesto najúspešnejších filmových štartov v slovenských kinách za posledných 20 rokov vôbec. Predbehla aj také filmy ako Hviezdne vojny alebo Avengers: Nekonečná vojna. Film celkovo spolu s predpremiérami a premiérami videlo už 103 660 platiacich divákov.

Príbeh mafiána Wagnera pohybujúceho sa vo svete najvyššej politiky očividne nenecháva chladných ani divákov, ktorí ho vnímajú napríklad aj takto:

Také ticho v kine po skončení filmu som ešte nezažil.

„Práve som prišla z kina. Som plná emócií, údivu, zvláštnych pocitov a kladiem si otázku, či je toto možné? Zostala som ako prikovaná. Úžasné herecké výkony, blahoželám všetkým.

„Takýto zážitok v kine som nikdy nezažila. Hrobové ticho počas celého premietania, ku koncu slzy a plač ľudí. A keď spustili titulky, všetci v sále začali tlieskať. Zimomriavky. Odchod z kina? Kvalitne spracovaný, silný film.

„Ťažko sa nám chápe, že sa tieto veci dejú, pokiaľ sa ich dozvedáme postupne. Včera som tú špinu videla celú za niekoľko desiatok minút. Ten pocit spolupatričnosti divákov na konci filmu, podporený účasťou tvorcov, by sa dal krájať.“

Delegácia tvorcov počas prvých dní osobne uviedla premietania v jedenástich slovenských mestách. Od Bratislavy, cez Košice, Prešov, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Žilinu, Banskú Bystricu, Nitru, Trnavu so záverečným premietaním v Trenčíne. Ich emócie sú vo vzácnej zhode s tými diváckymi.

Pre obrovský divácky záujem sa distribútor rozhodol promptne dodať do kín aj verziu s maďarskými titulkami.

Okrem Jozefa Vajdu v titulnej postave mafiána Wagnera sa o silné herecké výkony postarali aj Diana Mórová, Marko Igonda, Gabriela Marcinková, Daniel Heriban a mladí herci Dana Droppová, Petra Dubayová, Mária Schumerová a Andrej Remeník, o ktorých budeme zrejme ešte počuť.

Obrovskému záujmu sa neteší len samotný film. Na sociálnych sieťach a youtube zbiera pozitívne odozvy aj titulná pieseň Slovensko moje, otčina moja v podaní prešovskej skupiny HRDZA, ktorá pieseň aj osobne zaspievala na košickej predpremiére, 5. 2. 2020.

Redakciu NUlife.sk informovala Perla Žinčíková, devito.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.