Zákulisie úspechov i prehier – to je film o bojovníkovi Attilovi Véghovi a jeho osobná spoveď

Vo štvrtok prišiel do kín dokumentárny film Attila, venovaný životnému príbehu jedného z najvýraznejších slovenských silových športovcov súčasnosti. Attila Végh, bojovník MMA (Mixed Martial Arts) sa v ňom predstaví nielen ako úspešný športovec, ale aj ako syn, brat, otec či človek, ktorým občas tiež zmietajú pochybnosti.  

Snímka, ktorá už v stredu 29. januára 2020 na slávnostnej premiére zaujala i dojala prvých divákov a diváčky, mapuje život známeho športovca od raného detstva. Vďaka výpovediam rodiny, priateľov, umelcov, športovcov, kolegov i súperov, ale aj vďaka doteraz nezverejneným archívnym záberom má publikum možnosť spoznať Attilu Végha z doteraz nepoznaných uhlov. Zistí, ako sa z chlapca, ktorý nemal množstvo predpokladov na športový úspech, stala hviezda svetových rozmerov. Uvidí drinu a odhodlanie, ktoré stáli za každým úspechom, ale aj váhanie a pochybnosti, ktoré sprevádzali prehry. Film podrobne sleduje prípravu na zápas storočia, v ktorom vlani Végh porazil českého bojovníka Karlosa „Terminátora“ Vémolu. Nechýba ani nedávny začiatok novej životnej kapitoly, narodenie prvorodeného syna, ktoré prinieslo Attilovi podľa jeho vlastných slov ten najkrajší pocit na svete.

Foto: Instagram/Attilavegh

Dokumentárny film českého režiséra a producenta Petra Větrovského prináša pomerne jednoduchou, no emotívnou dejovou líniou, Attilov príbeh od samotného detstva, ako amatérskeho silového športovca, až po vrcholovú kariéru zápasníka MMA. Pre skalných fanúšikov MMA je tento dokumentárny film peknou a zaujímavou mapou života zápasníka Attilu ako hlavného hrdinu. Zaoberá sa však len jednotlivými zápasmi, najmä výhrami či prehrami, a neprináša širší rozbor, určitú analýzu hravou športovou formou, čo všetko musí bojovník pred samotným zápasom psychicky pretrpieť. Ani samotný Attilov pohľad, len to, že je v predzápasovom psychickom vypätí. Nespomínajú sa ani začiatky tohto športu u nás. Strih i réžia sú celkom priemerné. Samotný šport je rýchly a dynamický, samotný "zápas storočia" trval do KO 2 minúty. Dĺžky záberov sa dali zdynamizovať. Minutáž je tak zbytočne natiahnutá a miestami nudná scenéria dlhotrvajúcich zápasov. Absentovalo využitie sympatického Attilu s nadhľadom sebe vlastným či humorom, keďže má aj potenciál zabávača.

Kto je Attila Végh?

Attila Végh je slovenský bojovník MMA (Mixed Martial Arts – v preklade „miešané bojové umenia“), ktorý ako jediný v histórii Čiech a Slovenska dokázal získať titul majstra sveta v americkej organizácii Bellator. Táto organizácia je v MMA druhou najväčšou organizáciou na svete. Narodil sa v Gabčíkove a napriek tomu, že mal v detstve menej predpokladov na zápasenie než jeho starší brat a roky bojoval so sklonmi priberať, dokázal poraziť svoj osud a vďaka tvrdej drine vystúpať až na pomyselný vrchol.

„V Maďarsku mi hovoria, že som Slovák, v Bratislave si robia žarty, že som Maďar. Ja som však na Slovensku žijúci po maďarsky hovoriaci Žitnoostrovčan. Som síce Slovák, ale aj tak pre každého Slováka budem Maďar a v Maďarsku to bude zase naopak. Tým pádom som taký miešanec,” s humorom odpovedala zápasnícka legenda.

Po vrchole však prišiel pád v podobe štyroch prehier a nastalo obdobie pochybností a trápenia. To ukončil Attila víťazstvom v organizácii Oktagon, keď po troch zápasoch nenašiel premožiteľa. Ten však prišiel v dobe, keď to nikto nečakal – Attila prehral na domácej pôde v Bratislave šokujúcim KO s Američanom Virgilom Zwickerom a situácia pred tzv. zápasom storočia s českým bojovníkom Karlosom „Terminátorom“ Vémolom dostala vážnu trhlinu. V samotnom zápase, do kterého vstupoval ako outsider, však porazil štyri roky neporazeného Vémolu tvrdým knockoutom za 127 sekúnd a právom sa vrátil na trón.

Webstránka filmu: www.attilafilm.sk

Redakciu NUlife.sk informoval Peter Gašparík, Continental film / upravené

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.