V rodinnej galérii na periférii Bratislavy otvorili „Obložený klavír č. 25“

V sobotu sa vo Vajnoroch uskutočnila vernisáž výstavy „Obložený klavír č. 25“ v Galérii rodiny Čepcovcov TYPO&ARS, ktorá je prístupná pre verejnosť od 10. 12. 2019. Na tejto jubilejnej výstave predstavili Viera Čepcová, Peter Čepec a Květa Fulierová kombinované techniky a olejomaľbu. Vernisáž výstavy bola spojená s prezentáciou knihy Viery a Petra Čepca  „Vreceptárium (Vierkina tajná kniha receptov)“.

O autoroch

VIERA ČEPCOVÁ (*1957) – lektorka, výtvarníčka a riaditeľka firmy TYPOARS, s.r.o. (komplexné služby pre polygrafiu) absolvovala SPŠ grafickú v Bratislave. Venuje sa výtvarnej činnosti v oblasti keramiky, maľby na hodváb, kombinovaných techník, drotárstva a šperkárstva, ako i lektorskej činnosti v oblasti výtvarných a umeleckých remesiel. Absolvovala viaceré odborné kurzy zamerané na paličkovanie, vitráž, výtvarné spracovanie drôtu a šperku.

Spolu s priateľmi založila v roku 2005 o.z. Združenie deti a umenie, v rámci ktorého v Galérii TYPO&ARS zorganizovala doteraz 852 tvorivých dielní pre deti a kurzov tvorivosti pre dospelých, zameraných nielen na rozvoj tvorivého myslenia a tvorivej činnosti, ale aj na zachovanie kultúrneho dedičstva a rozvoj tradičných umeleckých remesiel. Do tvorivých dielní zapája aj zdravotne postihnuté deti s cieľom rozvoja ich psychiky a motoriky, ako aj ich lepšieho začlenenia do kolektívu. V roku 2008 získala ocenenie od Slovenskej humanitnej rady za realizáciu art-terapií pre zdravotne znevýhodnených spoluobčanov.

Viera Čepcová: Čakanie, kombinovaná technika, 2018

PETER ČEPEC (*1954) – výtvarník, typograf a galerista. Absolvovent SPŠ grafickej a Univerzity Komenského. Zakladateľ firmy TYPOARS (1990) a niekoľkých výtvarných združení. Venuje sa olejomaľbe, keramike, fotografii, počítačovej grafike a výtvarnej typografii. Svoje práce prezentoval na 160 výstavách ako na Slovensku, tak aj v zahraničí. Obrazy má roztrúsené vo viacerých súkromných zbierkach na Slovensku, v Česku, Belgicku, Bulharsku, Francúzsku, Kanade, Luxembursku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Španielsku, v USA a Vatikáne. O jeho tvorbe vyšlo niekoľko monografií: Peter Čepec – cestovateľ po krajinách paradoxov (text Igor Gazdík,1994), Peter Čepec – Iné svety (text Bohumír Bachratý, 2014), Katalóg mojich snov (text Peter Čepec, 2014). Zostavil a vydal aj viacero publikácií z oblasti výtvarnej tvorby.

V roku 1995 spolu s manželkou založil Galériu TYPO&ARS, ktorú doteraz vedie. Na 106 výstavách (z toho 37 medzinárodného charakteru) vystavil práce 260 výtvarníkom z 30 krajín, jeho zásluhou sa galéria začlenila medzi významné galerijné inštitúcie Slovenska. Za svoju prácu na poli šírenia výtvarnej kultúry spolu s manželkou získal od primátora mesta Bratislavy ocenenie „Senior roka 2017“.

Peter Čepec: Víla Amálka, kombinovaná technika, 2012

KVĚTA FULIEROVÁ (*1932, Olomouc, Česko). Absolventka Vyšší školy uměleckého průmyslu v Brne (odd. grafiky) od roku 1960 žije a tvorí v Bratislave. Od roku 1990 je členkou Slovenskej výtvarnej únie a Umeleckej besedy slovenskej. Usporiadala vyše 80 individuálnych výstav doma i v zahraničí. V roku 2008 jej vyšla monografia od Bohumíra Bachratého Květoslava Fulierová — Metamorfózy hudby.

Venuje sa ilustrácii a knižnej grafike, kresbe, voľnej grafike, maľbe, kombinovaným technikám a fotografii. Počas celej výtvarnej tvorby je jej najväčším inšpiračným zdrojom hudba, príroda a vesmír. Pre tvorbu Květy Fulierovej je príznačné, že v nej nenájdete deformáciu tvarov, drsné videnie a agresivitu. Vždy a v každej téme hľadá a aj nachádza harmóniu, krásu a pokoj. V novších dielach a cykloch spája na svojich grafických listoch grafiku (prevažne monotypiu) s fotografiami do jedného celku.

Květa Fulierová: Partitúra B-4, kombinovaná technika, 2018

Výstava potrvá do 21. 3. 2020, vstup voľný. Galéria je otvorená na požiadanie (cepec@typoars.sk, 0903/477074)

Redakcia NUlife.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.