Mesto Litomyšl oslavovalo jubileum zápisu zámku do Zoznamu UNESCO

Počas tohto roka si mesto Litomyšl pripomínalo 20. výročie zapísania svojho zámockého areálu do Zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.  Je jedinou takouto svetovou pamiatkou vo východných Čechách. Zároveň viacerými podujatiami mesto nadviazalo na vlaňajšie oslavy 450. výročia vzniku zámku. Ten je vzácnou ukážkou úpravy talianskeho renesančného paláca pre podmienky zaalpských krajín a patrí k najkrajším renesančným stavbám v strednej Európe.  

Renesancii bola venovaná výstava odievania, Hradozámocká noc s renesančnou hudbou, módou a tancom i ďalšie kultúrne aktivity. Najvýdatnejšie to bolo počas národného otvorenia tradičného podujatia Dni európskeho dedičstva, tentoraz spojené s Talianskou slávnosťou ako kolískou renesancie. Počas trojdňového septembrového diania na zámku, v Regionálnom múzeu, galériách a iných priestoroch domáci obyvatelia i mnohí návštevníci videli hudobné, divadelné a filmové podujatia, absolvovali ochutnávku talianskej kuchyne, komentované prehliadky výstav, zámockých záhrad, chrámov a inej architektúry v historickom jadre či jeho zákutiach, ktoré sú bežne neprístupné turistom. Predstavili sa aj viacerí talianski umelci.

Samozrejme, že počas roka nechýbali tradičné literárne, kvetinové, gastronomické, kulinárske, športové, prednáškové, kúpeľné, jarmočné, kresťanské a ďalšie podujatia či tematické architektonické prechádzky mestom. Z nich najvýznamnejšie je národný hudobný festival Smetanova Litomyšl organizovaný na počesť tamojšieho slávneho rodáka, má za sebou 61 ročníkov. Jeho mladšia súčasť Smetanova výtvarná Litomyšl sa konala 15. krát a ponúkla 26 výstav v galerijných i vonkajších priestoroch.

Aj v novembri mesto vo svojich rôznych častiach bude pokračovať v oslavách (16. a 17. 11.), tentoraz 30. výročia zamatovej revolúcie. V Regionálnom múzeu si toto prelomové obdobie novodobej histórie v našom bývalom spoločnom štáte pripomenú výstavou Konec jedné epochy / Listopad 1989 v Litomyšli, ktorá potrvá do januára 2020.  

Pavol Erdziak/ Redakcia NUlife.sk/ youtube.com

 

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.