Do kín mieri silný dokument Olgy Sommerovej o živote Jiřího Suchého

Príbeh jednej z najväčších legiend českej kultúry, ktorá ovplyvnila niekoľko generácií bol v stredu uvedený po prvýkrát pred slovenským publikom. Dokument režisérky Olgy Sommerovej s názvom Jiří Suchý vstúpi do slovenských kín už o týždeň.

O Jiřím Suchom boli už v minulosti natočené filmy, ktoré sa zameriavali skôr na konkrétne medzníky jeho kariéry. Práve preto sa česká dokumentaristka rozhodla tentoraz usporiadať jeho život v kontexte jeho tvorby. „Mojím cieľom bolo vytvoriť film o životnej ceste muža, ktorý okrem toho, že svoje nadanie zasvätil divadelnej a textovej tvorbe, žil tiež svoj osobný a občiansky život. Chcela som ho predstaviť nielen ako komika, ale aj ako človeka, ktorý sa musel popasovať s nepriazňou režimu aj osudu,“ popisuje Olga Sommerová, ktorá ho v Bratislave aj sama uviedla. Film tak Suchého predstaví nielen v archívnych záberoch, ale sústredí sa aj na jeho súčasnú tvorbu a fragmenty z profesionálneho a osobného života. Sám je rozprávačom aj sprievodcom dokumentom.

„Vždycky jsem chtěl být dva,” hovorí hneď na začiatku filmu český básnik, herec, režisér a najmä riaditeľ legendárneho českého divadla Semafor, ktoré divákov baví už 60 rokov. Vo filme sa však nahliada aj na krátku etapu predtým. V roku 1958 totiž spolu založil Divadlo na zábradlí, no podľa svojich slov „jse dovtípil, že jim to jenom kazí” a vydal sa vlastnou cestou. Vzor, ktorý mal v ďalšej legendárnej dvojici Voskovec a Werich premenil na realitu spolu s Jiřím Šlitrom a neskôr s Jitkou Malovcovou. Dokument, ktorý mal svetovú premiéru na tohtoročnom filmovom festivale v Karlových Varoch a kde bol ocenený diváckou cenou, cez ich spoločné tvorenie ukazuje ako sa ich vzťah najmä na javisku vyvíjal. Existencia divadla Semafor bola päťkrát ohrozená, či už zákazom komunistov, náhlou smrťou Jiřího Šlitra, normalizačnou mocou, privatizáciou a v roku 2002 tisícročnou vodou, ku všetkým sám nakreslil výjav, ktorý mu pripomína, že to prekonali.


Suchý však nie je vo filme nostalgický, ale vo všetkom nachádza to dobré. Samozrejme s humorom. Sommerová pristupuje k ľuďom, ktorých stvárňuje, vždy veľmi dôverne, a preto sa fakt, aký je Suchý dobrý a vtipný človek nesie celým filmom. Aj vďaka tomu je film zážitkom pre skalného fanúšika, ale aj zaujímavým predstavením pre niekoho, kto ho ešte len chce bližšie spoznať.

Mama dokumentaristky Olgy Malířovej Špátovej, ktorá práve dokončuje dokument o Karlovi Gottovi, nezabudla ani na začiatky tohto českého velikána a vo filme má svoje miesto. Nikto však netušil, že jeho smrť príde práve v deň 88. narodenín Jiřího Suchého. „Jít do Semaforu, to byla garance, že dostanem hit,” povedal vo filme Karel Gott a myslel aj na pieseň Oči má sněhem zaváté, ktorá mu odštartovala bleskovú kariéru. Práve pri týchto momentoch nastal v sále tichý povzdych. Medzi nimi bol aj Stanislav Štepka, ktorý v dokumente znázorňuje slovenskú stopu - obaja spomínajú na ich spoločnú hru Nevesta predaná kubovi a fakt, že to bol práve Jiří Suchý, ktorý aj slovenského herca inšpiroval ku vzniku Radošinského naivného divadla.

Jiří Suchý
V kinách od 10. októbra 2019
Cineart TV Prague, Česká televize,
Arina SK, Zámek Liteň
S podporou Státního fondu
kinematografie a Audiovizuálneho fondu
ČR / Slovensko, 2019
Réžia: Olga Sommerová
Scenár: Olga Sommerová
Kamera: Olga Malířová Špátová
Vystupujú: Jiří Suchý, Jitka Molavcová,
Ondřej Suchý, Jakub Suchý, Tamara Suchá, Vít Suchý, Adam Suchý, Karel Gott,
Stanislav Štepka, Irena Zlámalová, Súbor divadla SEMAFOR

Prístupnosť: prístupne od 12 rokov
Žáner: dokument
Verzia: česká
Stopáž: 102 min
Formát: 2D DCP, zvuk 5.1
Výrobu a distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond

Mária Halajová/úprava DM

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.