10 znakov, ktoré vám ukazujú, že pracujete na úkor zdravia a nie je to správne

Každý z nás musí v snahe podporiť seba, svoju rodinu a materiálne potreby pracovať. Pri troche šťastia by mala tvrdá a svedomitá práca viesť k sebarealizácií a naplneniu. Otázkou však je, kedy sa práca stáva rizikom a môže viesť k vyhoreniu alebo zdravotným problémom.

 

Napriek tvrdej snahe o naplnenie a uspokojenie svojich potrieb nám štatistiky jasne ukazujú, že neschopnosť vypnúť od práce má dosť nebezpečné následky. Vzhľadom na to je dôležité pochopiť, ako môže veľa práce škodiť nášmu zdraviu a kedy prestávame žiť vyrovnaný život. Preto vám prinášame 10 znakov, ktoré môžu poukazovať na to, že pracujete viac ako by ste mali.

 

  1. Zdravotné problémy – Ochorenia vznikajúce pod vplyvom stresu a vysokého pracovného tempa môžu byť rôzne od psychických porúch po fyzické následky. Kvôli napätiu začnete často alebo málo jesť, čo vedie k problémom s hmotnosťou. Alebo prichádzajú poruchy kĺbov a svalov, ktoré sú natoľko stuhnuté, že sa vám už nechce ani cvičiť.

 

  1. Kognitívne problémy – Je možné, že sa stretnete s problémami s pamäťou. Veci, ktoré ľudia povedali pred piatimi minútami, zabudnete.

 

  1. Zlé medziľudské vzťahy –Vaše vzťahy s priateľmi a rodinou začínajú byť odcudzené. Keď sa aj odhodláte ísť s nimi von, vaša myseľ nemôže prestať myslieť na prácu. Takýto stres medzi vás stavia bariéru.

 

  1. Neustály pocit únavy – V poobedňajších hodinách prepadávate únave, nemôžete sa sústrediť a ste odkázaní na kávu. Máte pocit, že ste za posledný rok zostarli aspoň o 10 rokov.

 

  1. Nedokončenú prácu si nosíte so sebou – Neschopnosť rozlíšiť svoj pracovný a voľný čas zvyšuje zaťaženie. O práci neprestávate premýšľať ani na dovolenke.

 

  1. Prevláda negatívne myslenie – Váš myšlienkový proces je neustále v napätí a pociťujete nervozitu. Rozhodia vás aj úplné maličkosti, z ktorých robíte tragédiu.

 

  1. Ľahko začnete byť frustrovaní – Bývate často podráždení a mnohé veci vo vývoji vášho života vás frustrujú.

 

  1. Nižšia miera spokojnosti – Možno zisťujete, že celá vaša snaha vám neprináša očakávanú spokojnosť. V extrémnejších prípadoch dokonca pochybujete o zmysle života.

 

  1. Slabý pracovný výkon – Vaša profesionalita aj výkon môže ísť dole kopcom. Snažíte sa rovnako, no výsledky sú horšie. Vaše telo a mozog už nie sú schopné podávať maximálny výkon.

 

  1. Slabá miera sebaovládania – Slabšie ovládate svoje emócie a reakcie na ne. Strácate kontrolu nad situáciou, cítite hnev a potom vybuchnete.

 

Dávajte si pozor na sociálne bremeno

 

Práca nadčas sa dnes stáva celkom bežná, pričom v mnohých prípadoch je podmienená tzv. sociálnym bremenom. Možno ste rýchlejší ako kolegovia, ktorí musia dobiehať zameškané po pracovnej dobe a z pocitu viny ostávate takisto dlhšie v práci, aj keď nemusíte. Aby k tomu nedochádzalo, mali by sme si byť vedomí svojich práv a jedným z nich je opustiť pracovisko po vykonaní úloh a uplynutí pracovného času bez ohľadu na kolegov. Ak máte splnené úlohy, odchodom nerobíte nič zlé.

 

Skúste „nové a efektívnejšie“ namiesto „tvrdšie a viac“

 

Keď ste na seba prehnane tvrdý, môžete prestať milovať svoju prácu. Miesto pridávania úloh skúste efektívnejšiu taktiku a vyskúšajte rôzne spôsoby ako lepšie nakladať s časom bez toho, aby ste boli na pracovisku dlhšie. Dajte si presné ciele, robte najprv ťažšie úlohy a dôverujte si, že všetko zvládnete. Takto môžete zakončiť pracovnú dobu v primeranej lehote a následne si užívať svoj voľný čas.

 

chill-place-reading-fun-free

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.