Trendy v stravovaní

V dnešnej dobe, plnej rôznych jedov v potravinách a znečisteného prostredia je veľmi zložité si udržať zdravé telo a optimálnu váhu. Stále sa ešte nájde veľa ľudí, ktorí jedia prevažne vo fastfoodoch a nevenujú svojmu stravovaniu dostatočnú pozornosť. Stále však pribúda viac ľudí, ktorí si dávajú veľký pozor čo jedia a čítajú zloženie výrobkov, ktoré kupujú. V dnešnom článku sa zameriame na niekoľko základných druhov diét alebo ak chcete stravovacích návykov súvisiacich so životným štýlom.

Medzi hlavné alternatívne smery stravovania, na ktoré sa dnes zameriame patrí flexitariánstvo, vegetariánstvo, vegánstvo, frutariánstvo, delená strava a makrobiotika.

Flexitariánstvo

Jedná sa o špecifický neortodoxný druh stravovania, ktorý je založený na pôvodnom a jednoduchom stravovaní. Flexitariáni neodmietajú mäso, ale len také, ktoré nepochádza z veľkochovov priemyselne kŕmených zvierat. Jedia teda najmä čerstvo ulovené ryby, zverinu a domácu hydinu. Môžu aj hovädzie a bravčové, ale potrebujú vedieť čím bolo zviera kŕmené a kde a akým spôsobom pred porazením žilo. Ovocie a zeleninu jedia najradšej sezónnu a to predovšetkým z lokálnych fariem. Hlavnou výhodou tejto stravy je minimalizácia príjmu chemických látok zo steroidov, ktoré sa objavujú v mäse a umelých hnojív z rastlinnej zložky. Táto strava sa javí výhodne, najmä pre ľudí, ktorí nechcú príliš meniť svoj životný štýl, ale záleží im na tom čo jedia.

Vegetariánstvo

Veľmi známy stravovací životný štýl, ktorý dodržiavajú veľmi často ľudia, ktorí majú morálny problém s požívaním mäsa iných živočíchov. Tu je veľmi dôležité dbať na správny príjem bielkovín. Mnoho vegetariánov totiž nahrádza mäso kravskými mliečnymi výrobkami, čo môže mať neblahý vplyv na zdravie, pretože obsahujú laktózu a kazeín. Obe tieto látky sú veľmi nezdravé a môžu spôsobovať mnoho zdravotných problémov.

Veganstvo

Vegáni oproti vegetariánom nejedia okrem mäsa ani akékoľvek iné živočíšne potraviny. Jedná sa o veľmi zdravý životný štýl, pretože všeobecne všetky živočíšne produkty zaťažujú tráviaci trakt. Vegáni sa zameriavajú najmä na strukoviny, obilniny, zeleninu a ovocie. V súčasnej dobe existuje prakticky pre všetky živočíšne produkty vegánska alternatíva a tento životný štýl je na veľkom vzostupe najmä u mladých ľudí. Ľudia, ktorí nejedia mäso sa zároveň správajú veľmi šetrne k životnému prostrediu, pretože všeobecne produkcia rastlinnej stravy je oveľa ekologickejšia a lacnejšia. Pri tomto druhu stravovania sa neodporúča konzumovať vo veľkom množstve sójové výrobky, pretože sója je ťažko stráviteľná a ľahko toxická.

 

makrobiotika

Vitariánstvo

V poslednej dobe veľmi obľúbený druh stravovania, ktorý je zároveň aj životnou filozofiou. Základom tejto stravy je myšlienka, že všetky potraviny pri tepelnom spracovaní nad 42 C° strácajú všetky živé zložky čiže enzýmy. Vitariáni bývajú spravidla aj vegetariáni, ale nájdu sa medzi nimi aj ľudia, ktorí konzumujú surové mäso a to najmä ryby. Hlavnou výhodou tejto stravy je výrazné odľahčenie tráviacemu systému. Ďalšou výhodou je odkyselenie organizmu. Všetka surová zelenina a ovocie sú totiž veľmi zásadité a pomáhajú dosiahnuť správneho ph vnútri organizmu. Veľa ľudí prešlo na vitariánstvo z dôvodu zlého zdravotného stavu a takmer všetci dosiahli pomocou tohto životného štýlu skvelých výsledkov. Medzi najznámejších vitariánov patria David Bowie, Demi Moore alebo Woody Harlesson.

Frutariánstvo

Frutariánstvo je ešte viac ortodoxnejšie vegánstvo. Frutariáni považujú rastliny za živé bytosti a odmietajú jesť čokoľvek, čo bolo získané jej usmrtením. Jedia teda hlavne voľne spadnuté plody stromov a zrelé časti rastlín, ktoré boli šetrne oddelené od materskej. Hlavným negatívom tejto stravy je, že sa konzumuje vo veľkej miere sladké ovocie, ktoré môže spôsobovať nárast kvasiniek a pliesní v zažívacom trakte. Známy frutarián bol napríklad Steve Jobs.

Delená strava

Delená strava je založená na fakte, že trávenie bielkovín a sacharidov potrebuje úplne odlišné prostredie v žalúdku a črevách. Kým bielkoviny sú trávené v žalúdku kyslými žalúdočnými šťavami, tak sacharady sa trávia v ústach a tenkom čreve. Ak sa tieto dve zložky stretnú, tak sa tráviace šťavy vzájomne vyrušia a potrava potom nie je správne strávená. Neskôr dochádza ku kvaseniu sacharidov a hnitiu bielkovín. Delená strava je teda vhodná najmä pre ľudí so zažívacími problémami, pre ľudí s nadváhou alebo športovcov. Pamätajte, že nikdy nemožno stopercentne oddeliť sacharidy od bielkovín, pretože v niektorých potravinách sú už obsiahnuté spoločne. Je však dobré toto eliminovať a nejesť napríklad strukoviny, ktoré sú prirodzene bohaté na oboje. Minimálny odstup sacharidového a bielkovinového jedla by mal byť aspoň 4 hodiny. Tým sa zaistí, že sa tieto zložky v žalúdku ani v čreve nestretnú. Pre naozaj dobré výsledky sa odporúča dodržiavať bielkovinové a sacharidové dni. Medzi najznámejších vyznávačov tejto diéty v Českej republike patrí Vít Chaloupka a Lenka Kořínková.

Makrobiotika

Jedná sa o diétny režim pochádzajúci z Ázie, založený na duchovnej taostickej filozofii Jing a Jang. Táto strava je zložená predovšetkým z obilnín, strukovín, zeleniny a v menšom množstve z rýb, semien a orechov. Makrobiotika kladie dôraz najmä na dôkladné rozžutie potravy a striedmosti. Medzi najznámejšícj zastáncov makrobiotiky patrí Yoko Ono, Scarlett Johansson a Madonna.

Ak už sa stravujete akokoľvek, mali by ste vždy dbať na kvalitu potravín ktoré konzumujete. Najlepšie je si čo najviac svojpomocne vypestovať a ak nemáte túto možnosť sami, potom sa najviac zamerajte na lokálne farmárske produkty, prípadne bio výrobky v supermarketoch.

Zdroj: spoznajmesa.sk

egeszgeses-zoldsegek

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.